Як підключити сонячні батареї? Як встановити сонячні панелі?

Як встановити сонячні панелі? Таким питанням задається власник будинку, який тільки ознайомлюється з «зеленою» енергетикою, і не знає, як і де їх правильно розмістити. Як підключити сонячні батареї? Мабуть таким питанням задається кожен інсталятор, при підключені нового масиву фотовольтаїчних модулів до конкретного інвертора. В даному матеріалі ми дамо відповіді на ці два важливі питання.

Отож. Як говорилося в одній з попередніх статей, Ви розрахували необхідну кількість сонячних панелей. Згодом і придбали їх. Дилема полягає в наступному: як встановити сонячні батареї правильно? Оскільки монтаж панелей можливий в двох варіаціях – вертикальній та горизонтальній. Почнемо з простого – показників генерації. А в обох випадках вона буде майже однаковою, оскільки нахил конструкції чи даху буде однаковим.

ЯК РОЗМІСТИТИ СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ

Щоб коректно порівняти плюси та мінуси цих двох типів інсталяції, розглянемо простоту їх виконання, стійкість конструкції та її економічність. Відштовхуємось від того, де панелі встановлюватимуться – на даху, чи на конструкції.

Як встановити сонячні панелі на даху? Розгляньте вертикальне розташування панелі. Пояснити це просто. Що потрібно щоб встановити сонячні батареї? Рейки, болти, анкера, систему кріплень в цілому. Для монтування в вертикальній конфігурації основних матеріалів піде в два рази менше, тому в першу чергу рекомендуємо розглянути такий спосіб. Якщо площа суттєво обмежена, використовуйте водночас два способи інсталяції фотомодулів, для максимального покриття вільного простору.

Як установити сонячні батареї наземній конструкції? Ми рекомендуємо звернути увагу на горизонтальне орієнтування, оскільки воно поширене саме у промислових станціях. Основна перевага – стабільність та стійкість. Стійкість до вітру при горизонтальному монтуванні є вищою, адже центр маси знаходиться нижче. Як показує практика, таке орієнтування панелей може демонструвати дещо вищі показники виробітку. Та й процес монтування буде швидшим. Єдиний недолік – дещо вища вартість конструкції, але ця різниця є очевидною саме при монтажі на дах.

ЯК ПІДКЛЮЧИТИ СОНЯЧНІ ПАНЕЛІ

Тепер перейдемо до способів підключення панелей. Їх є два – послідовне та паралельне. Деколи розглядається комбінований варіант, але застосовують його нечасто, переважно, при обмежених характеристиках інверторів, наприклад автономних, або ж у складних системах, в яких потрібно отримати максимальну кількість електроенергії.

Послідовно сонячні модулі монтуються, коли плюс одного з’єднано з мінусом іншого. Ампераж лишається без змін, проте показники напруги сумуються (I1=I2=I3; U=U1+U2+U3). Доречно використовувати такий тип з’єднання, коли інвертор має широкий діапазон напруги від PV масиву. Що потрібно для встановлення сонячних батарей послідовно? Набір фотомодулів з однаковими вольт амперними характеристиками, щоб не було сторонніх втрат по потужності. Тобто якщо в масиві з п’яти панелей, одна буде мати ампераж у 7 А, і інші у 10 А, то по стрінгу значення струму становитиме 7 А. Це і провокує загальну втрату потужності. В підключенні такий спосіб є найлегшим і при дотриманні всіх аспектів, зарекомендував себе як високопродуктивний. Хоча в такого типу з’єднання є один мінус. Якщо одна панель вийшла з ладу, це може привести до відключення всього стрінгу.

Як підключити сонячну панель паралельно? Тут процедура дещо складніша, адже потрібно з’єднати усі плюси одним централізованим проводом, таку саму операцію провести  і для мінусу. Таким чином, показник напруги залишаться незмінними, а струм буде сумовано (I=I1+I3+I3; U1=U2=U3). На відмінну від послідовного підключення, паралельне дозволяє системі продовжувати роботу, незважаючи вихід з ладу фотомодуля. Також ви можете комбінувати в такій системі фотомодулі різних характеристик. Проте, як вже було сказано вище, така інсталяція є складнішою в реалізації і потребує ґрунтовних інженерних знань.

Послідовно-паралельне підключення доречне, коли характеристики контролера та інвертора є обмежені, чи то в напрузі, чи то в силі струму. Уявімо ситуацію. Інвертор дозволяє підключити масив фотомодулів напругою до 160 В та струмом до 20 А. Характеристики однієї панелі – 40 В та 10 А відповідно. Ні послідовне, ні паралельне підключення панелей не дозволяється. Як поставити сонячні батареї в такому випадку – послідовно з’єднати фотомодулі в дві групи по 4 панелі, а потім паралельно їх підключити. Так ми дотримаємось нормованих характеристик інвертору.