FAQ

Ми відповімо на найпопулярніші питанння в галузі зеленої енергетики. "Що таке зелений тариф?", "Як працюють сонячні панелі?", "Чи вигідні сонячні електростанції для дому, сонячні електростанції для бізнесу?" - відповіді на них Ви знайдете саме тут.



Ви повинні визначити, для чого Вам потрібні ці панелі. Завдяки фотомодулям можна як і  економити, так і заробляти, використовувати станцію разом з мережею, або без неї. Найбільшу економічну ефективність сонячні панелі демонструють при підключеному «зеленому» тарифі і для забезпечення енергопотреб приватних підприємств. Інколи фотомодулі – це єдине можливе джерело живлення, яке доступне на вашому об’єкті. Визначивши свій початковий крок, Ви звертаєтесь до нас, і ми спробуємо Вам допомогти.


Все потужності запланованої до реалізації СЕС. Наприклад, Ви хочете встановити сонячну станцію мережевого типу, потужністю 30 кВт, а потужність вхідного вузла по проекту 5кВт. Відповідно в такому випадку потрібно збільшити потужність з 5 кВт до 30 кВт.


Потрібно звернутися в місцевий РЕМ з заявою ( Зразок заяви нададуть в РЕМі ), та наступним переліком документів:

  • Витяг права власності  на землю;
  • Витяг права власності  на будинок;
  • Паспорт власника;
  • ІНН власника;
  • Ситуаційний план в масштабі 1:2000, по вимозі ( його робить місцевий землемір, геодизична фірма, місцевий архів де є план забудови і ін. );

Протягом 10 днів, після звернення, РЕМ наддасть рахунок на оплату збільшення потужності, вартість 1 кВт по Україні різна, коливається в межах від 900 грн до 2000 грн за 1 кВт.

Наприклад якщо у Вас є 5 кВт, 380 В, Ви написали заяву до 30 кВт, відповідно потрібно оплатити 25 кВт, по Львівській обл. ставка на приєднання 1700 грн, тобто треба оплатити – 25 * 1700 = 42500 грн.

Стандартний час виконання технічних умов – від 30 до 60 календарних днів.


Початкова умоваВаш будинок повинен бути введеним в експлуатацію. За потреби, Вам потрібно збільшити потужність домашньої мережі для підключення Вашої станції. Після цього в компанії-підрядника Ви купуєте сонячну електростанцію чи окреме обладнання, якщо здійснюєте монтаж самостійно. Продавець надає вам документацію на обладнання, зразок заяви та однолінійну схему.  

Далі з цим пакетом документів і іншими документами Ви ідете в місцевий РЕМ/Обленерго та починаєте оформлення зеленого тарифу. Коли «зелений тариф» оформлено, Вам встановлюють двонаправлений лічильник, до якого підключаєте Вашу станцію. І от все, станція готово до роботи.


Наразі вартість електроенергії для юридичних осіб становить 2,9 грн за 1 квт*год і тенденція росту ціни продовжуватиметься. Тому щоб почати економити, Ви можете розглянути варіант зі встановленням сонячної електростанції. Спочатку потрібно розрахувати сумарні витрати на споживання електроенергії вашого об’єкту.

Після цього ми підбираємо станцію відповідної потужності, яка згенерує достатню кількість електроенергії для покриття денного споживання. Термін окупності такого проекту – від 5 до 8 років.


Звісно, і багато наших клієнтів переконались в вигоді такого рішення. Ми працюємо з кількома банками, які надають послуги кредитування. Серед них – Укргазбанк, Ощадбанк та Банк Львів. З їх умовами можна ознайомитися по посиланнях. Умови кожного з банків є прозорими і доступними для широкого кола клієнтів.


Якщо Ви плануєте ставити сонячну електростанцію, незнаєте з чого ропочати? Вам достатньо просто перетелефонувати до нас. Ми визначимо Ваше тех. завдання (технічне завдання) підберемо такий тип обладнання, яке буде максимально ефективним у відповідності до Ваших потреб.


Сонячна батарея, а ще називають, сонячна панель, фотомодуль  – це тип напівпровідникового обладнання для поглинання енергії сонячних променів і перетворення її у електричну енергію. По простому – сонячна панель «поглинає» сонячні проміння і перетворює їх в електроенергію.


Якщо розглядати сонячні панелі за типом (полікристал чи монокристал), то перевагу слід віддати монокристалічним фотомодулям, адже їх показник ККД приблизно на 2-4 % вищий. Також такі панелі відрізняються більшою міцністю і продуктивнішою роботу влітку із за нижчого температурного коефіцієнту.

Якщо брати до уваги виробника, то очевидного орієнтиру немає. Більшість панелей мають приблизно однакові технічні показники, але панелі списку Tier1 відрізняються кращою якістю збірки і пройшли кілька етапів тестування, чого не завжди можна сказати про інші панелі.


90% світового виробництва сонячних панелей припадає на Китай. Якістю китайські панелі ні в чому не поступаються європейським та американським, а в деяких компонентах – навіть переважають їх. Автоматизований цикл виробництва і чітка відповідність міжнародним стандартам дозволяють китайським панелям користуватися широкою популярністю у всьому світу, включно з Європою та США. Тим паче, більша частина виробників фотомодулів в списку Tier1 – це китайські компанії. Але в Китаї є більше 1000-чі виробників, деякі з них можуть мати низьку якість виготовлення, тому перед покупкою рекомендуємо звернутися для консультацій.


Це список найбільших і фінансово найстабільніших виробників фотомодулів у світі. Даний рейтинг складений популярним аналітичним агентством Bloomberg. Панелі від цих виробників відрізняються високою якістю, надійністю та пройшли попереднє тестування для коректної роботи в різних умовах експлуатації.


На жаль, повноцінний обігрів Вашого будинку неможливий. Пояснити це вкрай просто – зимою, коли потреба в обігріві є найбільшою, сонячна електростанція демонструє значно нижчі показники генерації. Виробітка в січні або грудні становить всього 15% від показників в літні місяці. А короткий зимовий день призведе до вимкнення станції одразу після заходу сонця. Сніг та хмарність теж урізають виробіток станції. Тож навіть в осінні місяці, коли рівень сонячної радіації все ще є достатнім, звичайна хмарність може суттєво повпливати на показники продуктивності вашої СЕС.


Вирахування ціни на квадратний метр сонячної панелі не є зовсім правильним способом, адже фотомодулі бувають різними. До прикладу, полікристалічна панель площею у 2 м2 може коштувати близько 110 $, тобто ціна за метр квадратний буде 60 $. Для монокристалічних панелей ціна метру квадратного буде 75 $. Але ці дані не є універсальними, і стосуються лише одного окремого бренду. Також панелі одного бренду і одної площі можуть коштувати по різному, тому доцільність використання такої системи виміру відпадає. Краще орієнтуватися на значення ціни за 1 Вт.


Так, втрачають. Але показники втрат, або ж, деградації, є не такими значними, щоб вивести систему з повноцінного робочого стану достатньо швидко. Кожного року панель втрачатиме приблизно 0.5-0,8%. Після 25 років експлуатації показник втрат не перевищуватиме 20%. В загальному, реальні показники можуть бути ще кращими. До прикладу, окремі фотомодулі, які були запущені в роботу 30 років  тому, продовжують ефективно працювати, не втративши і 15% потужності.


Так. Але для цього варто придбати інвертор з відповідною кількістю MPPT трекерів і входів. Таким чином, фотомодулі з різними потужностями та вольт-амперними характеристиками працюватимуть незалежно один від одного, і потужніші панелі внаслідок послідовного підключення не втрачатимуть показників виробітку.


На жаль ні, фотомодулі вночі не працюють. Для живлення приладів в такому випадку використовують акумуляторні батареї, які в день накопичують електроенергію, а в ночі можуть віддавати.


Працюють, але показник ефективності зменшується внаслідок того, що інтенсивність інсоляції (випромінювання) в таких умовах є нижчою приблизно на 20-30%. Наприклад, рівень інтенсивності світлового потоку може впасти з 700 Вт на м2 до 500 Вт на м2. Тому в регіонах, де хмарність є періодичним явищем, рекомендується використовувати фотомодулі типу Half-Cell.


Сонячні панелі не несуть ніякого негативного впливу на екологічний фон навколишнього середовища. Часто даний міф пояснюється негативним сприйняттям людьми терміну «сонячна радіація», хоча з нею ми стикаємося кожного дня і вона не шкідлива. Та й при нагріванні кремнієві елементи не виділяють сторонніх хімічних речовин, різні типи випромінювання: альфа, бета, гама частин.


Усі фотомодулі, які представлені в нас, пройшли попереднє тестування на міцність провідними експертними комісіями – TUV SUD, CQC. Часто заявлені показники навантажень є такими: допустиме снігове навантаження до 5400 Па, вітрове до 2400 Па (або ж 40-50 м/с). Тому панелі практично настільки ж стійкі до вітру, як і дахове покриття. Фотомодулі також тестуються на падіння граду товщиною до 25 мм при швидкості у 23 м/с. Крім цього, кут нахилу панелей дещо нівелює силу удару граду. Але в наших кліматичних умовах такі природні аномалії є вкрай нечастими.


Насправді, на дане питання не відповість ніхто. Справа в тому, що фотомодулі - це порівняно нова технологія в енергетиці і повний цикл їх експлуатації не відомий нікому. Але як показує практика, навіть перші розробки досі актуальні і продовжують працювати! (пробіл) Яскравим прикладом може слугувати сонячна панель Kyocera потужністю у 80 Вт, яка була придбана ще у 1979 році американцем Ральфом Хіменесом. Після 40 років експлуатації, вона хоч і втратила біля 30 % своєї номінальної потужності, але досі використовується за призначенням. Головний компонент тривалого терміну експлуатації - це убезпечувати панелі від пошкоджень.


Сонячні панелі - це універсальне обладнання, тому їх монтаж здійснюється на різних типах дахового покриття, на фасаді, на наземних конструкціях, на спеціальних системах з сонячним трекером. Монтування складних об’єктів варто довірити довіреним спеціалістам.


З технічної точки зору, це можливо. Електрокотел, який грітиме воду, може працювати безпосередньо від сонячної станції. Але універсальним рішенням в такій ситуації буде спеціальний контролер-перетворювач, на зразок NectarSun. Такі пристрої є проміжною ланкою між панелями і електричними котлами, які здійснюватимуть підігрів води. Використання такого контролера не потребує стороннього обладнання – типу інвертора з набором акумуляторів. 


Така затія буде виглядати достатньо безглуздою, і пояснити це дуже просто – фіксація. Панелі надійно закріплені на конструкції, тому швидкий демонтаж без спеціального обладнання та навичок буде провести вкрай важко. Та й у транспортуванні панелі не такі зручні, адже їх потрібно надійно зафіксувати в машині. Хоч вкрасти можна все, проте в даній ситуації зусилля не виправдають результату, і в наші практиці такого не було.


Панелі доречно мити тоді, коли Ви цьому бачите потребу. Наприклад, ви помітили значний шар пилу чи інших типів забруднень, які зменшують показники генерації – тоді так, мити фотомодулі потрібно. Як наслідок, ваша станція буде генерувати більше


Крім сонячних панелей, енергія сонця може використовуватися в геліосистемах. Така установка працює на сонячних колекторах і здійснює підігрів води. Таке рішення є ефективним, хоч і має триваліший термін окупності.


Основна і відчутна перевага використання енергії сонця – це значене скорочення викидів вуглекислого газу в атмосферу. Внаслідок зменшення концентрації вуглекислого газу, явище парникового ефекту не набуде такого сильного масштабу, як сьогодні. А парниковий ефект –  це головна причина глобального потепління, що в свою чергу провокує танення льодовиків і висушування окремих регіонів Землі. Тому скороченням викидів CO2 надзвичайно позитивно позначиться на екологічному фоні нашої планети. Крім цього, використання сонячних панелей має суттєвий економічний ефект.


Інженери нашої компанії не рекомендують ставити панелі на фасад внаслідок зменшення показників виробітку в порівнянні з іншими типами монтування, тим паче, якщо у вас є зайвий простір на землі чи на даху. Проте так, це можливо, і станція продовжуватиме виробляти достатню кількість електроенергії як і для власних потреб, так і на продаж. Крім цього, ви зробите свій об’єкт по справжньому унікальним. 


Це спеціальна інженерна споруда, яка призначається для перетворення енергії від сонячного випромінювання у електроенергію. Основні компоненти будь якої СЕС – це сонячні панелі, які перетворюють енергію сонця в постійний струм, та інвертор, який перетворює постійний струм у змінний, роблячи його придатним до використання в домашній мережі. 


Для мережевої СЕС наявність зовнішньої мережі є обов’язковою, і саме в поєднанні з мережею ваша сонячна електростанція демонструє найшвидші показники окупності. Без мережі станція себе окупити не зможе, за винятком промислового об’єкту. 


Все залежить від потужності. Станції потужністю до 5 кВт монтуються за 1-2 дні. 10-20 кВт станції – від 3 до 4 днів. Від 20 до 30 кВт – близько тижня. На даху станція монтується швидше, оскільки не потрібно конструювати наземний металокаркас. Одним з компонентів, які також позначаються на термінах монтування, є складність об’єкту. Реальний термін монтажу спрогнозує інженер при безпосередньому огляді вашого об’єкту.


Є три типи сонячних електростанцій: мережева, гібридна та автономна. Також сонячну електростанцію можна комбінувати з вітроелектростанцією, тому таку систему можна віднести до окремого класу.

  • Мережева станція працює в сукупності з зовнішньою електролінією і її можна оформити для роботи по «зеленому» тарифу.
  • Автономна СЕС працює без підключення до зовнішньої мережі і з настанням сутінок в якості резерву використовується набір акумуляторів.
  • Гібридні сонячні електростанції – це поєднання двох вище приведених варіантів. При відсутності мережі, така станція працює від акумуляторів, а при недостатньому заряді акумуляторів – від мережі.

Основний недолік будь якої станції – це низькі робочі показники взимку, а також при затіненнях і слабкому освітленні. До невеликого мінусу можна віднести і площу монтування і деяку вразливість станції до значних механічних пошкоджень. Але усі недоліки перекреслюються плюсами, такими як швидка окупність, безпека для навколишнього середовища та тривалий термін експлуатації.


Сонячна станція не потребує особливого обслуговування. Власнику достатньо просто здійснювати її періодичний огляд, та контролювати показники виробітку. Ці заходи дозволять вашій станції успішно і безперервно працювати та приносити Вам прибуток. Зимою можна очищати панелі від снігу, якщо існує така потреба та можливість. В інші сезони мити панелі від пилу та бруду, якщо ви виявили ознаки забруднення, це покращить показники виробітки.


Звісно. Крім цього, такий спосіб установки зарекомендував себе як найбільш продуктивний. На землі можна змонтувати статичну конструкцію з вибором найбільш оптимального кута, змонтувати спеціальні поворотні столи і змінювати кут самостійно відносно сезону, або ж сконструювати сонячний трекер, який автоматично орієнтуватиметься на сонце.


Це профільна програмна частина, яка підключається до СЕС за допомогою апаратних компонентів – донглів або ж логерів, з метою збору даних про показники виробітку станції, та її актуальний стан. Більшість систем моніторингу працюють у режимі безпровідної передачі даних (WLAN/WiFi), менше – в LAN режимі. По простому, моніторинг система дозволяє вам слідкувати за станцією віддалено, з телефону чи комп’ютера перебуваючи за сотні кілометрів. Користуючись системою моніторингу, Ви можете віддалено коригувати параметри її роботи.


Мережевій станції вони не потрібні, та й можливості їх підключення в загальну систему не передбачені. Використовуються акумулятори в станціях автономного та гібридного типу, адже слугують джерелом резервного електроживлення.


Перший тип класифікації інверторів такий такий самий, як і у сонячних електростанцій – мережеві, гібридні та автономні. Інвертори також можуть бути одно чи трьохфазні, в залежності від мережі. Додатково, інвертори варто класифікувати на промислові та для домашнього використання. Промислові інвертори відзначаються більшою кількістю MPPT трекерів.


Так, застрахувати сонячну електростанцію можливо і на думку наших спеціалістів – навіть важливо. Наприклад, при виникненні аномальних погодних явищ, таких буревії, урагани чи градопадів, панелі можуть значно пошкодитись. Тому краще витратити додаткові кошти і застрахувати станцію. Приблизна вартість страхування – 0,7% від її вартості в рік


Власнику станції потрібно надати документи стосовно основного обладнання (панелей та інвертора) з усіма відповідними сертифікатами, пакет особистих паспортних даних, а також документи прав власності на будинок і земельну ділянку. Повний набір документів виглядає таким чином:

Від власника домогосподарства:

  • Право власності на будинок (копія);
  • Право власності на земельну ділянку (копія), якщо батареї будуть розміщені на присадибні ділянці;
  • Паспорт точки обліку з ОблЕнерго з потужністю, при чому потужність має бути не меншою чим планована потужність сонячної електростанці (копія);
  • Паспорт громадянина України чи посвідка на проживання для не резидентів (копія);
  • Ідентифікаційний код (копія);
  • Банківські реквізити (поточний рахунок у банку, куди в подальшому нараховуватимуться кошти (копія);

Від компанія постачальника обладнення

  • Технічні паспорти на інвертор і панелі;
  • Сертифікати на інвертор і панелі;
  • Однолінійна схема підключення;

При наявності успадкованої будинку/земельної ділянки, її в обов’язковому порядку слід переоформити на себе. Також Ви можете скористатися послугами нашого юриста, який здійснить повний юридичний супровід для підключення «зеленого тарифу».


«Зелений тариф» – це державна програма, в основі якої закладений спеціальний економічний механізм для популяризації і заохочення розвитку альтернативних джерел електроенергії. Програма є популярною через субсидіювання (пільгова програма) власників станцій такого типу. Наразі вартість «зеленої» електроенергії є вищою, ніж від стандартних ТЕС чи АЕС, і має більші пріоритети на ринку. Тому власники станцій з підключеним «зеленим тарифом» можуть розраховувати на високий прибуток і бути впевненими в швидкій окупності своєї інвестиції. В Україні «зелений» тариф діє до 2030 року, то ж держава зобов’язується здійснювати закупівлю виробленої електроенергії згідно умов цієї програми до встановленого терміну.


Станом на 2020 рік, ціна «зеленого тарифу» становить 0,1626 євро. При підключені до 2024 року, дана вартість буде зафіксована до 2030 року. 


Поки що немає законодавчої бази, яка регулюватиме відносини після 2030 року. Але як показує практика країн Західної Європи, буде введена система аукціонів для створення конкурентного ринку. Важливим фактором є й те, що в енергетичному плані Європа і Україні планує значно збільшити частку «зеленої» енергетики (до 90% та 70%), тож власники як і домашніх, так і промислових СЕС і ВЕС вноситимуть вагому частину в даному сегменті і точно не залишаться без уваги.


Розрахунок відбувається дуже просто – за певним кварталом закріплюється вартість «зеленого» тарифу у гривнях, в залежності від тодішнього курсу валют. Після цього держава вираховує Ваш прибуток відносно скинутої в мережу електроенергії. Розрахунок відбувається що місяця. Приблизно до 10 числа приходить акт звірки по генерації в якому вказано кількість переданої і спожитої електроенергії її ціну і суму до нарахування. З нарахованої суми автоматично знімається податок, як для фізичної особи (ПДФО) становить 18 %, також 1,5% військовий збір. Приблизно з 10 по 20 число Ви отримуєте кошти на Ваш банківський рахунок, який надали при підключенні «зеленого тарифу».


Підключення «зеленого тарифу» ніяк не вплине на ціну споживання електроенергії вдень і вночі. Нічний тариф залишиться без змін – 0.45 грн*кВт. Але варто розуміти він враховуватиметься лише якщо станція буде менше виробляти чим Ваше споживання.


Багато чого залежить від потужності станції і її обладнання. Наприклад, 30-кіловатна установка окупиться протягом 3.5-4.5 років. Станції нижчої потужності окупляться дещо повільніше, адже генеруватимуть меншу кількість електроенергії. Ціни на обладнання в 2020 році теж є нижчими, ніж у 2018-2019 роках, що також позначається на кінцевому терміну окупності. Тут можна детально ознайомитися з різними типами сонячних електростанцій і визначити терміни окупності.


Оформлення документації - це справа індивідуальна, і зазвичай триває 20 днів до 5 календарних тижнів. Тому не відкладайте оформлення в довгу шухляду. Варто зібрати весь необхідний пакет документів і дотримуватися чітких вимог оформлення, щоб не затягувати процес. Усі документи і нюанси по них розкриті в питанні «Які вимоги енергопостачальної компанії до встановленої сонячної станції щоб підключити зелений тариф».


На жаль, ні, так як домогосподарство не має прямого договору на постачання електроенергії з Обленерго.


Власники приватних СЕС можуть заробляти до 7 тис. доларів в рік, варто лише контролювати витрати на власне споживання (пробіл) встановити масив сонячних фотомодулів з певним запасом по потужності. Наприклад, Ви придбали мережеву станцію, номінальна потужність якої 30 кВт. За попередніми підрахунками, вона повинна згенерувати близько 35 МВт, а враховуючи власне споживання у 3 МВт – станція віддасть у мережу 32000 кВт в рік. Але не забуваймо про запас інвертора по потужності. Тож оснастимо систему масивом фотомодулів у 36 кВт. Як наслідок, станція згенерує біля 41 МВт (38 МВт чистими) в рік, що принесе нам прибуток у 5700 $ з врахуванням податкового стягнення. 



Ми відповімо на найпопулярніші питанння в галузі зеленої енергетики. "Що таке зелений тариф?", "Як працюють сонячні панелі?", "Чи вигідні сонячні електростанції для дому, сонячні електростанції для бізнесу?" - відповіді на них Ви знайдете саме тут.