Як глобальне потепління вплине на роботу сонячних електростанцій?

Вже більше 20 років сонячні електростанції розглядаються як одині з найпрогресивніших технологій у сучасній сфері енергетики. Чим це зумовлено? Тим, що в перспективі такий спосіб отримання енергії буде найдешевшим і екологічно чистим. Крім цього, в процесі своєї роботи, станція не викидає шкідливих речовин в атмосферу. Тому вплив сонячних електростанцій на екологічний фон є мінімальним. Логічно припустити, що на територіях з високим рівнем сонячної інсоляції виробіток буде максимальним. Але чи це насправді так? Перепоною до ефективного впровадження даного способу генерації електроенергії є процес глобального потепління. Чому так, пояснимо в даному матеріалі.

Глобальне потепління – це процес поступового підвищення температури на планеті. Зумовлене дане явище парниковим ефектом, тобто затримкою енергії сонячного проміння в атмосфері. Внаслідок цього, глобальна температура збільшується.


Але яким чином це впливає на роботу фотомодулів? Все просто – панелі при нагріванні втрачають потенційний ресурс своєї роботи. До прикладу, стандартні панелі втрачають близько 0.40 % своєї потужності при нагріванні на 1 градус від номінального температурного показника (45 градусів). Це було підтверджено як і виробниками фотомодулів, так і численними незалежними тестуваннями. В якості прикладу приведемо дослідження Массачусетського технологічного інституту. За основу свого дослідження вони взяли попередньо сформовані дані минулих досліджень і встановили чіткий причинно-наслідковий зв'язок між збільшенням температури та зниженням рівня виробітку фотомодулів. Як виявилось, продуктивність сонячних панелей під впливом високих температур зменшуватиметься на 15 кВт, а в окремих регіонах нашої планети – на 50 кВт. В процентному  відношенні, рівень зниження продуктивності панелі дорівнює 0.45 %, що якраз і відповідає експертній оцінці. При цьому, рівень інсоляції навіть дещо падає, адже сонячне проміння може заломлюватися в цих же шарах атмосфери.

Проте існує кілька версій розвитку кліматичних сценаріїв, тому передбачити майбутній ріст глобальної температури доволі складно.  В кінці кінців, все залежить від викиду парникових газів. Це й було доведено вченими, які знайшли пряме відношення між об’ємами викиду та ефективністю роботи сонячних панелей.

Отож, сонячні електростанції – це енергетичне майбутнє людства, проте не слід забувати про теперішній стан екосистеми, щоб це майбутнє було реалізовано максимально ефективно.