Сонячна електростанція для заміщення власного споживання електроенергії

Фактично кожен підприємець України стикається з високими платіжками за користування електроенергію. Тому рентабельність будь-якого бізнесу дещо падає. Крім цього, в засоби масової інформація просочується інформація про те, що тарифи на електроенергію як і для підприємств (юридичних осіб) так і для побутових споживачів станом на 2020 рік може вирости на 20 - 25 % в порівнянні з 2019 роком. Ці дані підкріплюються очевидними фактами – вартість передачі електроенергії магістральним мережам становитиме 155.4 грн за МВт-год, коли ж попередній тариф фіксувався на позначці у 116.54 грн за МВт-год.

По-друге, з 1 січня в середньому на 30 копійок виросла ціна тарифу на розподіл електроенергії для обленерго. Тому тариф для юридичних осіб на споживання електроенергії може збільшитись з 2.8/3 грн за кВт-год до 4 грн за кВт-год. Враховуючи й те, що тенденція підняття цін спостерігається з 2015 року, можемо спрогнозувати підняття цін і в наступні роки нової декади. Цілком ймовірним виглядає ціна в 5 грн за 1 кВт-год вже у 2021 році.

Сонячні електростанції для бізнесу

На щастя, сучасні технології дозволяють все менше залежати від держави. До прикладу, потужна сонячна електростанція зможе ефективно економити власнику великого підприємства значні кошти, і окупиться протягом 4-7 років, в залежності від початкових умов (потужності, ціни станції, загальної ефективності виробітку). В даній статті ми спробуємо надати аргументовані факти стосовно того, що сонячна електростанція для бізнесу і економії може ефективно заощаджувати Ваші кошти на витратах електроенергії, а вже після терміну окупності виведе бізнес на новий, якісний рівень.

Розпочнемо з того, що повністю відмовитися від мережі ми не рекомендуємо, пояснюємо чому. Промисловий об’єкт/магазин/ферма чи інша споруда у власності юридичної особи потребуватиме постійного електроживлення. Забезпечити таку роботу в режимі нон-стоп з допомогою лише сонячних панелей вкрай складно, адже доведеться витратити чималу суму на акумулятори, які через кілька років доведеться міняти знову. Тим більше, спроектувати таку систему дещо важче. А враховуючи те, що акумулятори потрібно експлуатувати відповідно до рекомендацій, то рішення з акумуляторами відкидаємо.

Виберемо схему роботи стації в сукупності з існуючої мережею. Так сонячна електростанція для бізнесу показуватиме найвищу ефективність.

Як працює сонячна електростанція під власне споживання ?

Принцип роботи простий – сонячна станція забезпечуватиме роботу всього електрообладнання на об’єкті,  а при недостатній генерації або ж при відсутності сонячного світла, робота підтримуватиметься електроенергією з зовнішньої мережі. Наведемо приклад невеличкої сонячної електростанції під власне споживання для кафе. 

Потужність станції становить 15 кВт. Основними її компонентами є 3 мережеві інвертори Fronius Primo потужністю у 5 кВт кожен. Генерації станції в режимі реального часу:

Як бачимо на рисунку вище, зараз станція покриває біля 84 % потреб кафе. Але враховуючи те, що найбільш рентабельний період для роботи кафе і станції є влітку, то цифри будуть на порядок більшими.

Моніторинг показав, що станція за період експлуатації (липень – грудень 2019 року) зекономила біля 5.4 МВт електроенергії, що в перерахунку на гроші становить 16740 грн. На наступний рік прогноз по економії – від 9 до 10 МВт, що становить від 28000 до 30000 тис. грн. Тому відштовхуючись від вартості станції, період окупності становитиме до 7 років. Але не слід забувати про такі фактори, як майбутнє подорожчання ціни на електроенергії та раціональніше використання станції, адже кожного року при теперішньому споживанні втрачається біля 4 МВт (весняно-літній період). Надлишкові кіловати можна вигідніше освоювати, тому період окупності може впасти і до 7-8 років. З системою компенсації витрат на обладнання економічна доцільність від монтування такої станції стає ще кращою.

Двохнаправлений лічильник

Важливим компонентом максимально-ефективної станції є двохнаправлений лічильник. Таким чином, ви зможете контролювати рівень генерації вашої станції, активної і реактивної електроенергії, і визначати спожитий рівень електроенергії. Також важливо змонтувати спеціальний обмежувач, Smart Meter, який запобігає "перетіканню" надлишкової електроенергії в мережу.

Ефективність станцій на основі фотомодулів є максимальною, якщо забезпечуються потреби великих ферм, промислових об’єктів з місячним споживанням від 10 МВт в місяць. В такому випадку, окупність буде від 4 до 6 років.  А ефективну роботу забезпечить станція потужністю від 100 кВт, 150 кВт, 200 кВт і більше.

Тому поспішайте скористатися усіма перевагами сонячної станції, адже крім того, що ви суттєво економитимете, то ще й інвестуєте в збереження нашої екосистеми.