Економічна вигода сонячної електростанції

У сучасному світі проблема економії завжди залишатиметься актуальною. Особливо часто це стосується у питанні витрат на газ та електроенергію. Комунальні платежі зачасту становлять вагому частину у бюджеті витрат пересічного українця. У даній статті ми з Вами розглянемо сонячні електростанції як спосіб економії коштів, розберемось з її плюсами та мінусами, а також опишемо її типи та доцільність застосування. Розглянемо, в яких випадках монтування станції виглядає як розумне і економічно обґрунтоване рішення, а в яких – не надто доречне.

На жаль, українські електромережі не можуть похизуватися надійною безперебійною подачею електроенергії для кожного будинку. Це може відображатися стрибками напруги, перекосами по фазах, частими перебоями в подачі струму і навіть відсутністю проведених електромереж до малозаселених віддалених пунктів. При відсутній електромережі необхідна постійна подача електроенергії, як в день, так і вночі. Тоді питання економічної доцільності станції відпадає – це єдиний спосіб отримання електроенергії, хоча й затратний. В якості генератора електроенергії виступатиме станція автономного типу. Накопичуватиметься електроенергія на зовнішні акумулятори. Власник такої станції забезпечить базові потреби в електроенергії. Проте є дві основні проблеми такого способу – робота станції взимку та при несприятливих погодніх умовах. Як відомо, зимовий період часу характеризується частими снігопадами, хмарністю та коротким сонячним днем. Логічно, що станція не працюватиме без сонця. Тому на повноцінне і стабільне електроживлення від сонячної електростанції власник розраховувати, на жаль, не може. В даному випадку вирішенням буде встановлення генератора як резервного джерела живлення на випадок відсутності подачі струму від сонячних панелей і акумуляторів. Така система дозволить покрити всі потреби споживача як вдень, так і вночі Але обслуговування такої станції потребуватиме особливої уваги і дотримання технічних норм.

Протилежна до неї ситуація, коли власник господарства має повноцінну підведену мережу, але бажає зекономити на витратах електроенергії. Якщо розглядати сонячну електростанцію тільки по фактору економічної ефективності без застосування її по «зеленому тарифу», то окупність такої СЕС буде становити близько 20-30 років.

Розберемо випадок використання станції потужністю у 5 кВт. Вона здатна забезпечити базові потреби користувача в електроенергії за сонячної погоди. Вартість такого задоволення – близько 4.5 тис. доларів. Середні витрати господарства на електроенергію – біля 3200 кВт в рік. В грошовому еквіваленті це близько 180 $ в рік, тож термін окупності такої станції становитиме 25 років. За даних тарифів на електроенергію, встановлення електростанції буде являти собою не дуже вигідну інвестицію. При цьому, надлишки виробленої електроенергії, котру виробила станція, і яку не встиг спожити користувач, нікуди не діватиметься і не буде споживатись. Виходом з такої ситуації може стати оформлення станції по «зеленому тарифу». В такому випадку, надлишки реалізовуватимуться на ринку по високому тарифу 0,18 Євро за 1 кВт*год, що приноситиме власнику додатковий дохід. Тоді 5 кВт-на станція окупиться протягом 6-7 років.

Станція також може забезпечувати потреби в електроенергії для юридичних осіб – роботу магазину, невеликого виробничого об’єкту (верстатів та електропристроїв). Відштовхуючись від того, що на даний момент тариф для юридичних осіб дорівнює 2.8 грн/кВт, монтаж станції виглядає як розумне рішення. В якості прикладу, виберемо магазин, середньомісячне споживання якого близьке до 2.4 МВт (2400 кВт) в місяць, або 28800 кВт протягом року. В грошовому перерахунку, витрати сягатимуть 80600 грн. Як альтернативне джерело отримання електроенергії, встановимо мережеву СЕС, потужністю у 10 кВт. За рік  така станція згенерує приблизно 12 000 кВт, і, відповідно, прокриє біля 42% витрат, або ж в грошовому еквіваленті 33 000 грн (1300 $). Окупність такої інвестиції, виходячи з ціни на станцію, яка починається від 6600 $. Отож, власник може розраховувати, що протягом 5 років (6600$/1300$) станція себе окупить. При цьому, термін експлуатації станції може бути більшим 30 років. Тож економічна доцільність використання електростанції є очевидною.

Підбиваючи підсумки, варто зазначити, що сонячна електростанція може бути як вирішенням проблеми подачі електроенергії, так і вигідною інвестицією, котра зможе себе окупити за лічені роки та принести доволі непоганий стабільний прибуток протягом року. Крім того, встановлюючи в себе на будинку сонячну електростанцію, ви робите крок до екологічно чистого майбутнього України!